جستجو

بهبود عملکرد مودم

 

چه عواملی عملکرد مودم TD-LTE را بهبود می‌بخشد؟

پس از عبور از مسیر پر‌ فراز‌ و‌ نشیب فناوری، از Dial Up و ADSL و وایمکس، انتظار کاربران از اینترنت TD-LTEدسترسی به اتصالی پایدار با سرعتی بالا و بدون قطعی و نوسان‌ است. اما در بعضی موارد با صرف هزینه‌های زیاد و توجه به تمام نکات پیشنهادشده از سمت اپراتورهای ارائه‌دهنده اینترنت، باز‌هم مشترکین از وضعیت اینترنت خود رضایت کافی ندارند. در این مقاله سعی داریم عوامل و شرایطی را که مانع از دریافت سرعت مناسب در اینترنت TD-LTE می‌شود، بررسی کنیم. همچنین عواملی که عملکرد مودمTD-LTE  را بهبود می‌بخشند مورد ارزیابی قرار می‌گیرد.

عوامل موثر بر عملکرد مناسب مودم TD-LTE

واقعیت امر این است که عوامل بسیاری در عملکرد مودم و در نتیجه سرعت اینترنت اختلال ایجاد می‌کنند و نباید انتظار داشت در تمامی نقاط منزل یا محل کار خود سیگنال خوبی دریافت کنید. با ‌این وجود با رعایت نکاتی ساده می‌توان عملکرد مودم را بهبود بخشید و به سیگنال مناسب‌تری دست یافت. آنچه که ما به مشترکین توصیه می‌کنیم در زیر آمده است:

استفاده از اترنت به جای وای‌فای : تا جایی‌که می‌توانید از وسایلی استفاده کنید که با کابل به مودم وصل می‌شوند. این امر باعث می‌شود ازدحام شبکه شما کمتر شود.

- نزدیکترین فاصله به مودم : اگر کابل‌کشی راحتی شما را سلب کرده‌است سعی کنید در نزدیکترین فاصله به مودم قرار بگیرید تا سیگنال‌های WI-FI قوی‌تری دریافت کنید.
- دوری از وسایل الکتریکی: وسایلی مانند یخچال، مایکروویو و دستگاه‌های بلوتوثی، تلفن بی‌سیم و واکی‌تاکی ممکن است به دلیل ایجاد نویز یا امواج در کارکرد ارتباط WI-FI مودم اختلال ایجاد کنند و باعث کاهش سرعت اینترنت شود. بهتر ‌است مودم در بیشترین فاصله از این وسایل قرار گیرد.
- فاصله مودم از سطح زمین : بسیاری از کاربران مودم را در نزدیکترین فاصله به پریز برق و بر روی زمین قرار می‌دهند اما بهتر است بدانید که قرار دادن مودم در محلی که حداقل ۵۰ سانتی متر از سطح زمین ارتفاع داشته باشد باعث می‌شود سیگنال بهتری دریافت کنید و از ایجاد مانع برای پخش سیگنال WI-FI نیز جلوگیری می‌کند.
- دوری از دیوارهای بتنی و فلزی : دیوارهای بتنی و فلزی عملکرد مودم را مختل و باعث تضعیف سیگنال می‌شوند. در ‌نتیجه باید از قرار‌دادن مودم در محلی مانند انباری و پارکینگ که با این دیوارها محصور شده خودداری کرد.
- تداخل امواج Wi-Fi : امروزه بسیاری از افراد دسترسی به اینترنت دارند. این بدین معناست که مودم‌های دیگری در اطراف شماست که با تداخل امواج WI-FI مانع از دریافت سیگنال مناسب می‌شوند. در‌واقع تعدد مودم‌ها و فاصله نزدیک آن‌ها به یکدیگر باعث تداخل امواج می‌گردد. به‌همین‌دلیل استفاده ازchannel bandwidth یا کانالی مناسب در تنظیمات مودم که سیگنال WI-FI از آن کانال دریافت می‌شود، در بهبود وضعیت سرویس موثر است.
- تغییر Channel Wi-Fi : همان‌طور‌که در بحث تداخل امواج به آن اشاره شد تغییر کانال راهکار مناسبی برای دریافت امواج WI-FI بهتر است. به طور معمول مودم‌ها برای تشخیص این موضوع از الگوریتم استفاده می‌کند. اما شما نیز می‌توانید با استفاده از اپلیکیشن Wifi Analyzer کانال‌های مناسب را پیدا کنید و در تنظیمات مودم خود آن را تغییر دهید. نحوه پیدا کردن بهترین کانال‌های وای‌فای و تغییر آن در مودم، در مقاله‌ای دیگر به طور کامل توضیح داده شده است.
- بررسی وضعیت RSRP و SINR : پارامتر RSRP معرف قدرت سیگنال دریافتی است. در تمامی مودم‌ها هرچه این عدد بزرگ‌تر از ۱۱۵- باشد قدرت دریافت سیگنال توسط مودم بهتر خواهد بود. پارامتر SINR نیز معرف کیفیت سیگنال دریافتی است که هرچه این عدد در مودم‌های TD-LTE بزرگ‌تر از ۳ باشد (در مودم B612 بزرگ‌تر از ۰ باشد)، سیگنال با نویز کمتری دریافت می‌شود. بررسی این دو پارامتر در اصل بررسی ارتباط مودم تا دکل‌های نصب شده در سطح شهر است.
- قراردادن مودم در فضای باز : یک راهکار ساده برای افزایش قدرت سیگنال یا RSRP قراردادن مودم در نزدیکی پنجره است که باعث می‌شود امواج بهتری توسط مودم دریافت گردد.
- استفاده از تقویت کننده : امروزه تقویت‌کننده‌های بسیاری در بازار وجود دارند که با قرار گرفتن در کنار مودم آنتن‌دهی شبکه وای‌فای را در نقاط کور منزل یا محل‌کار بهبود می‌بخشند.

نکته آخر

نکته آخر اینکه با توجه به پیشرفت سریع تکنولوژی و تغییر نیازمندی شرکت‌ها و حتی کاربران خانگی، اپراتورهای ارائه‌دهنده اینترنت در رقابت با یکدیگر در تلاشند تا بیشترین میزان رضایت مشترکین را از خدمات ارائه‌شده دریافت نمایند. نیز جهت بهبود این خدمات، نصب مودم را در محل مورد نظر مشترک توسط کارشناسان نصب انجام می‌دهد. اما چنانچه عواملی باعث اختلال در عملکرد مودم شد بهتر است شما مشترکین گرامی به بررسی مواردی که در این مقاله ذکر شد بپردازید و در صورت بروز هر گونه سوال، از طریق چت آنلاین یا تماس، با کارشناسان پشتیبانی در ارتباط باشید.

 

راهکارهای سازمانی
مناطق تحت پوشش +ADSL2
فیلترها
Sort
display