جستجو

مدیریت مصرف اینترنت

 

معرفی بهترین نرم‌افزارهای کنترل و مدیریت مصرف اینترنت

با توجه به گسترش میزان استفاده کاربران از محتوای تصویری و شبکه‌های اجتماعی گوناگون و همچنین بروزرسانی خودکار بسیاری از نرم‌افزارهای موجود در سیستم‌ها، کنترل و مدیریت مصرف اینترنت به دغدغه بسیاری از کاربران تبدیل شده است. شرکت ارتباطات به منظور رعایت حقوق مشترکین، از طریق اپلیکیشن و صفحه کاربری، گزارش ریز مصرف اینترنت کاربران را در اختیار آن‌ها قرار می‌دهد. اما استفاده از گزارش مصرف صرفا کاربران را نسبت به وضعیت مصرف حجم بسته‌های اینترنت خود آگاه می‌سازد، در حالی که بسیاری از کاربران نیازمند کنترل و مدیریت حجم مصرف‌شده در نرم‌افزارها و اپلیکیشن‌های گوناگون مورداستفاده خود، هستند.
در این مقاله قصد داریم با توجه به سیستم عامل‌های مختلف و کاربری‌های متفاوت، نرم‌افزارها و اپلیکیشن‌هایی را که کنترل مصرف اینترنت را برای شما ساده‌تر می‌کنند و اطلاعات را به صورت لحظه‌ای در اختیار شما قرار می‌دهند، معرفی کنیم.

 
اپلیکیشن Internet Speed Meter‏ مناسب کاربران اندروید:
کاربران اندرویدی برای کنترل و مدیریت مصرف اینترنت خود می‌توانند از اپلیکیشنInternet Speed Meter استفاده کنند. این اپلیکیشن سرعت واقعی دانلود و آپلود سرویس اینترنت دریافتی‌تان را به شما اعلام می‌کند و علاوه بر این امکان، میزان ترافیک مصرفی شما را نیز در اختیارتان قرار می‌دهد. لازم به ذکر است که اپلیکیشن Internet Speed Meter گزارش مصرف روزانه، هفتگی و ماهانه در اختیار شما قرار می‌دهد و استفاده از آن، مصرف باتری زیادی ندارد. نمایش سرعت شبکه در نوار مربوط به اطلاع‎رسانی، از جمله دیگر مزیت‌های این اپلیکیشن است.

 
اپلیکیشن My Data Manager مناسب کاربران IOS:
اپلیکیشن My Data Manager با نزدیک به ۱۵ میلیون نصب، مورد اعتماد بسیاری از کاربران IOS بوده است. کاربران با استفاده از این اپلیکیشن می‌توانند ترافیک مصرفی خود را هنگام اتصال به اینترنت دیتا یا Wifi کنترل‌ کنند و یک برنامه برای تمام افرادی که از یک اینترنت مشترک استفاده می‌کنند، تعریف و حجم مصرفی این افراد را مدیریت کنند. ضمن اینکه این اپلیکیشن به امنیت داده‌های تلفن همراه شما در حالت اتصال به Wifi عمومی نیز کمک می‌کند.

 
نرم‌افزار DU Meter مناسب کاربران ویندوز:
با استفاده از این نرم‌افزار کاربران قادر خواهند بود بر روی لپ‌تاپ یا کامپیوتر شخصی‌شان، گزارش روزانه، هفتگی و ماهانه از مصرف اینترنت خود را دریافت کنند که نوع این گزارش می‌تواند در قالب‌های گوناگون و به دلخواه کاربر باشد. با استفاده از نرم‌افزار DU Meter می‌توان به صورت لحظه‌ای از آمار مصرف بسته اینترنت خود توسط تمامی نرم‌افزارهای باز در سیستم نیز مطلع شد.

 
نرم‌افزار Networx مناسب کاربران Mac:
این نرم‌افزار با رابط کاربری ساده خود به کاربران این اجازه را می‌دهد که علاوه بر کنترل مدیریت مصرف، سرعت دانلود خود را به صورت لحظه‌ای و به‌طور متوسط اندازه‌گیری کنند. این نرم‌افزار با قابلیت برنامه‌‎ریزی جهت قطع هوشیار اتصال، مانع هرگونه استفاده نامتعارف و هک شدن شبکه Wifi می‌شود. با استفاده از این نرم‌افزار شما قادر خواهید بود گزارش ریز مصرف اینترنت را به صورت جامع و با نمودارهای مناسب، ارزیابی کنید. نرم‌افزار Networx هرگونه فعالیت شبکه‌ای مشکوک در سیستم شما را نیز تشخیص می‌دهد.

 
سایر راه‌های کنترل و مدیریت مصرف اینترنت
همان‌طور که قبلا در خصوص تنظیمات MAC FILTER توضیح دادیم، یکی از راه‌های جلوگیری از مصرف حجم نامتعارف بسته‌های اینترنت، فیلتر کردن آدرس مک دستگاه‌های دیگر است. تنظیمات MAC FILTER در مودم‌های به مشترکین این امکان را می‌دهد با توجه به آدرس مک دستگاه‌های خود، به عده خاصی از آن‌ها اجازه دسترسی به شبکه Wifi را بدهد و خارج از این قاعده، اجازه اتصال به دستگاه‌های دیگر را صادر نکند. 
یکی از راه‌های ساده‌ای که با استفاده از آن می‌توانید به مدیریت و کنترل مصرف حجم بسته خود کمک کنید، تغییر تنظیمات Wifi است. در حقیقت تغییر تنظیمات کاربری این امکان را در اختیار شما قرار می‌دهد که کاربران به راحتی موفق به ورود و هک Wifi شما نشوند. البته باید توجه داشت که تنظیمات انواع مودم‌های متفاوت است و شما می‌توانید برای اطلاع از تنظیمات هر یک از مودم‌ها، مقاله نحوه تغییر پسورد مودم‌های را بخوانید.
تمامی نرم‌افزارها، اپلیکیشن‌ها و در مجموع راهکارهایی که جهت مدیریت مصرف اینترنت و مشاهده ترافیک مصرفی معرفی شده‌اند، مانع دانلود خودکار برخی از اپلیکیشن‌ها خواهند شد اما باید آگاهی داشته باشید که بسیاری از نرم‌افزارها و اپلیکیشن‌ها در طول هفته، بارها وارد فرآیند بروزرسانی با حجم مصرفی زیادی می‌شوند که ممکن است شما از آن آگاه نباشید، به این ترتیب پیشنهاد می‌کنیم علاوه بر راه‌های ذکر شده، تنظیمات بروزرسانی هر یک از برنامه‌های نصب شده بر روی سیستم خود مانند گوگل‌پلی، اپ استور، استورهای مربوط به برند گوشی‌های موبایل، ویندوز ۱۰ و... را نیز بررسی فرمایید.

 

راهکارهای سازمانی
مناطق تحت پوشش +ADSL2
فیلترها
Sort
display