جستجو

بهترین محل قرارگیری مودم

 

بهترین محل قرارگیری مودم TD-LTE در خانه کجاست؟

  کارشناسان نصب با در نظر گرفتن موقعیت آنتن‌های رادیویی و همچنین آگاهی از عواملی که در محل نصب مودم مانع از دریافت سیگنال مناسب می‌شود، قادرند مودم TD-LTE را در مکان مناسب با بهترین کیفیت به شما تحویل دهند.

چه عواملی مانع از دریافت سیگنال مناسب در مودم‌های TD-LTE می‌شود؟

با وجود اینکه نصب مودم‌های TD-LTE توسط کارشناس متخصص انجام می‌شود اما ممکن است به دلایلی مانند تغییرات فیزیکی محل، ساخت‌وسازها و... ، سرعت اینترنت شما دچار کاهش شود. در این گونه موارد بهتر است دنبال محل مناسب دیگری برای مودم خود در منزل باشید. عوامل بسیاری ممکن است به صورت غیرمستقیم در عملکرد مودم اختلال ایجاد کند و مانع از دریافت مناسب سیگنال توسط دستگاه شود که از جمله می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

- نزدیکی به دستگاه‌های الکترونیکی: وسایلی مانند یخچال، مایکروویو، تلفن بی‌سیم و دستگاه‌های بلوتوثی ممکن است به دلیل ایجاد نویز یا امواج، در کارکرد مودم اختلال ایجاد کنند. بنابراین توصیه می‌شود مودم از این وسایل دور باشد.

- فاصله کاربر از مودم: از آنجایی که امواج Wi-Fi به صورت ۳۶۰ درجه پخش می‌شوند بهتر است مودم را تا جای ممکن در مرکز منزل قرار داده و در جهت دریافت امواج Wi-Fi قوی در نزدیکترین فاصله به مودم باشید. ممکن است در جهت افزایش طیف امواج وای‌فای نیاز به استفاده از یک تقویت‌کننده پیدا کنید. این دستگاه‌های کمکی به مودم متصل شده و موجب افزایش برد امواج وای‌فای می‌شوند.

- دیوارهای بتنی و فلزی: دیوارهای بتنی و فلزی تقریباً نفوذ سیگنال‌های مودم را مسدود و غیرفعال می‌کنند. بهتر است تا جای ممکن از قراردادن مودم در طبقات پایین ساختمان مانند پارکینگ یا زیرزمین که دیوارهای بتنی یا درهای فلزی دارند اجتناب کنید. مودم TD-LTE بهتر است در مناطق مرتفع منزل مانند بالای کمد، کتابخانه، قفسه و همچنین نزدیک به پنجره قرار گیرد. رعایت این نکات می‌تواند قدرت دریافت سیگنال مودم را افزایش داده و در نتیجه اینترنت پرسرعت‌تری را برای شما فراهم کند.

 چگونه مودم امواج رادیویی بهتری دریافت می‌کند؟

اگر از رفع تمامی مواردی که ممکن است مانع از دریافت سیگنال مناسب شود اطمینان پیدا کردید ولی همچنان از وضعیت اینترنت رضایت ندارید باید پارامترهای دیگری را به طور مشخص در مورد خود مودم TD-LTE بررسی کنید.

- ارتفاع مودم از زمین: مودم باید حداقل در فاصله‌ی ۵۰ سانتی‌متری بالاتر از سطح زمین قرار بگیرد. این امر باعث می‌شود علاوه‌بر افزایش برد امواج رادیویی، از تداخل با سایر امواج نیز جلوگیری شود.

- بررسی وضعیت RSRP و SINR : پارامتر RSRP معرف قدرت سیگنال دریافتی است. پارامتر SINR نیز معرف کیفیت سیگنال دریافتی است بررسی این دو پارامتر در اصل بررسی ارتباط مودم تا آنتن‌های نصب‌شده در سطح شهر است. برای اصلاح این دو پارامتر ابتدا در نوار آدرس مرورگر IP مودم یعنی (1. 1. 168. 192) را وارد نموده و سپس نام کاربری و رمز عبور خود را وارد کنید. توجه داشته باشید که نام و رمز در پشت مودم شما درج شده است. پس از ورود به پنل مدیریتی مودم، باتوجه به مدل دستگاه خود یکی از مسیرهای زیر را دنبال کنید.

AM3000: LTE Configuration - Interface Info
Am3100V: LTE Configuration - Interface Info
GEMTEK125: Mobile Network - Status - LTE Information
B612: Setting - System - Device Information
SLC-130S: Status - LTE - LTE Status
TENDA: Information - Device Information
SLR-120S42G: Status - LTE - LTE Status
MN-2000: Dashboard - Internet

در این صفحه روبروی شاخص RSRP یک عدد منفی درج شده است که هر چقدر مقدار آن به صفر نزدیکتر باشد قدرت دریافت سیگنال توسط مودم شما بهتر خواهد بود. در همین صفحه روبروی شاخص SINR عدد مثبتی درج شده که هرچقدر از ۵ بیشتر باشد کیفیت سیگنال دریافتی توسط مودم شما بیشتر خواهد بود.

مرحله پنجم: مودم را در محل استفاده‌ی خود جابه‌جا کنید تا این پارامترها به اعداد مذکور (مرحله چهارم) نزدیک شوند. به یاد داشته باشید هر چقدر مودم در ارتفاع بالاتری مانند روی قفسه یا کمد و نزدیک پنجره قرار گیرد سیگنال بهتری دریافت خواهد کرد.

نکته آخر

نکته‌ای که ممکن است از دید بسیاری از کاربران پوشیده بماند این است که عواملی جدا از شرایط مودم و آنچه گفته شد در برخورداری از اینترنتی مناسب موثر است. در واقع هنگامی که مودم در بهترین محل منزل کاربر قرار دارد و تمامی بایدها و نبایدها برای سیگنال قوی و با کیفیت رعایت شده است اما همچنان رضایت صد در صدی از خدمات دریافتی وجود ندارد؛ بهتر است قبل از جابه‌جایی مودم و یا تغییرات در تنظیمات مودم از اتصال مودم به سیستم اطمینان حاصل شود.
- بررسی غیر فعال بودن فیلترشکن، پروکسی و VPN
- بررسی مرورگرهای مختلف و انجام تنظیمات آن (پاک کردن Cache مرورگر، چک کردن تیک پروکسی، برداشتن تیک pop up،‏‏ زدن کلید Restore default setting که برگرداندن مرورگر به حالت اولیه است.)
- اطمینان از اینکه بر روی کارت شبکه، DNS برقرار نشده باشد.
ممکن است موارد فوق با انتخاب بهترین محل مودم ارتباط مستقیمی نداشته باشد. اما شاید اگر قبل از جابجایی مودم برای دریافت امواج بهتر این نکات ساده توسط کاربر بررسی شود، دیگر نیازی به جابه‌جایی مودم نباشد و کاربر به‌راحتی به سرعتی مناسب دست پیدا کند.

در نهایت ذکر این نکته ضروری است که حتی با انتخاب بهترین محل برای مودم، باز هم ممکن است عواملی خارج از کنترل کاربران و اپراتورها بر عدم دسترسی به شبکه‌ای پایدار و اینترنتی با سرعت مناسب تاثیر مستقیم بگذارد. جدای از این عوامل در صورت بروز مشکلاتی فراتر از آنچه گفته شد کارشناسان پشتیبانی شرکت پارس تلکام می توانند راهکارهای مناسبی را در اختیار کاربران بگذارند

 

راهکارهای سازمانی
مناطق تحت پوشش +ADSL2
فیلترها
Sort
display