جستجو

سخت افزار VOIP

معرفی سخت افزار ویپ
 

برای راه اندازی سیستم تلفنی ایزابل فقط نیاز به یک کامپیوتر برای نصب آن دارید، امابرای ارتباط با سایر سیستم های مخابراتی و یا راحتی  بیشتر در کار با ایزابل می توانید از یکسری سخت افزار کمک بگیرید. این سخت افزار ها را می توان به 3 دسته تقسیم بندی نمود که در زیر به بررسی آنها می پردازم، البته لازم به ذکر است این دسته بندی تمام آن چیزی نیست که ممکن است وجود داشته باشد ! فقط به ذکر سخت افزار های کاربرد می پردازیم.

روش هاي دسترسي و استفاده از خدمات VoIP

شما برای استفاده از داخلی که روی ایزابل تعریف نموده اید نیاز به تجهیزاتی دارید که بتوانید داخلی خود را روی آن تعریف نموده و از آن استفاده نمایید؛ به طور كلي مي توان روشهاي ارتباط با شبکه VoIP را در سه دسته زير قرار داد:

مبدل تلفن آنالوگ به ديجيتال (ATA)

اين مبدلها به Gateway نيز مشهورند، از طرفی دارای پورت شبکه هستند و می توانند با گرفتن آی پی IP بر روی شبکه قرار بگیرند و از طرف دیگر دارای پورت FXS هستند که می توانید با اتصال گوشی تلفن آنالوگ به آن از داخلی که برای رجیستر تعریف نموده اید استفاده نمایید، این Gateway ها می توانند دارای چندین پورت باشند و این امکان را می دهند تا بر روی هر پورت یک شماره داخلی رجیستر کرده و استفاده نمایید، به عبارت دیگر می توان گفت کار اصلی این Gatewayها تبدیل گوشی آنالوگ شما به IPPhone است.

hardware1.png

  • گوشي (IPPhone)

اين تجهيزات اکثرا ظاهري مشابه با تلفن هاي معمولي دارند با اين تفاوت که ورودي آنها بجاي اتصال RJ11 که در گوشي هاي معمولي استفاده مي شوند از اتصال RJ45  (مشابه اتصالات شبکه) استفاده کرده و تمام نرم افزارها و سخت افزارهاي موردنياز را بصورت Built-in دارند.  هم اکنون اين نوع تجهيزات يكي از گزينه هاي مقرون به صرفه و کاربرپسند مي باشند، در شكل زير يك نمونه گوشي برند SNOM را مشاهده مي‌كنيم.

hardware2.png

  • تلفن نرم افزاري (SoftPhone)

این یکی نرم افزاریه ! ولی خوب در این دسته جای می گرفت، شما از یک تلفن نرم افزاری Softphone می توانید برای رجیستر کردن داخلی خود استفاده نمایید، بزرگ ترین مزیت آن این است که هزینه ای برای شما ندارد (البته اگر از نسخه های رایگان استفاده نمایید) و استفاده از آن بسیار راحت است. در شكل زیر تلفن نرم‌افزاري Eyebeam را مشاهده مي‌كنيد كه قابليت ارتباط تصويري را نيز دارد.

hardware3.png

کامپیوتر

برای نصب هر نرم افزاری نیاز به یک کامپیوتر دارید، ایزابل نیز مجموعه ای از نرم افزار هاست پس نیاز به یک کامپیوتر داریم ! ، سوالي كه هميشه براي تازه كاران و يا حتي حرفه اي‌ها مطرح است، اين است كه براي سيستمي كه مي‌خواهم راه اندازي كنم چه مشخصاتي در نظر بگيرم؟ اين سوال با توجه به اينكه سيستم هاي VoIP، نحوه راه‌اندازي، امكانات مورد استفاده متفاوت است، جواب‌هاي گوناگوني خواهد داشت، به طور كلي مي توان گفت بر اساس تجربه مي‌توان سيستم مورد نظر را انتخاب كرد، گاهي اوقات نيز مجبور مي‌شويد سيستم را در محيط عملياتي قرار دهيد تا ميزان بار روي سيستم مشخص شود، اما بر اساس تجربه مي‌توان نكاتي را بيان نمود، در زير چند نمونه از سيستم ها و بار روي آنها بيان شده، فراموش نكنيد كه هميشه آسمان آبي نيست !

 

 

مشخصات امکانات خطوط شهری نام
1GB RAM, Dual Core 2.6 CPU, 128 GB HDD صندوق صوتي، بدون ضبط مكالمه كارت شهري(4 خط)، حدود 20 داخلي کوچک
1GB RAM, Core2Duo 2.8 CPU, 128 GB HDD صندوق صوتي، بدون ضبط مكالمه خط E1  (30 خط)، حدود 50 داخلي متوسط
2GB RAM, Core2Quad 2.8 CPU, 256 GB HDD صندوق صوتي، بدون ضبط مكالمه 2 خط E1 (60 خط)، حدود 100 داخلي متوسط
4GB RAM,2 * Xeon 2.8 CPU, 512 GB HDD صندوق صوتي، بدون ضبط مكالمه

4 خط E1 (120 خط)،

حدود 300 داخلي

بزرگ

 

يكسري نكات در خصوص انتخاب سخت افزار، البته باز هم عرض مي‌كنم كه اين موارد كاملا تجربي است.

ضبط مكالمات بار بسيار زيادي بر روي پردازنده شما خواهد داشت، اگر اين ويژگي را براي تعداد خطوط زياد و يا داخلي هاي بسياري مي‌خواهیدتوصيه مي‌شود حتما از سرور دوم براي اين كار استفاده نماييد.
در استفاده از صندوق صوتي خيلي دقت كنيد !، اين ويژگي نيز بار زيادي بر روي سيستم مي‌گذارد، براي داخلي‌هايي كه نياز ندارد، صندوق صوتي را فعال نكنيد.
اگر قرار است خودتان يك سيستم (سرور) را تهيه كنيد، مادربرد‌هاي Gigabyte بر اساس تجربه گزينه‌هاي مناسب‌تري هستند، بخصوص براي نصب لينوكس بر روي آنها.
اگر از كارت‌هاي E1 استفاده مي‌كنيد، به خصوص براي 2 كارت E1 به بالا، حتما كارت‌هاي، Echo Canceller هم در كنارشان قرار دهيد، هم در كيفيت صدا بسيار مفيد خواهند بود هم در كم كردن بار روي پردازنده.

کارت تلفنی

معمولا کارت های تلفنی برای ارتباط ایزابل با خطوط شهری PSTN استفاده می شوند، شما از هر کارت تلفنی برای این منظور نمی توانید استفاده کنید، کارت شما می بایست قابلیت کار با استریسک Asterisk را داشته باشد یا اصطلاحا Asterisk Compatible باشد.

خرید سخت افزار

خیلی مهم است که از کجا و چه برندی را خریداری می کنید، گاهی اوقات شما با چند هزار تومان ارزان تر سخت افزاری را می خرید که در عمل قابل استفاده نیست و کیفیت لازم را ندارد، بنابراین توصیه من این است که حتما برند های معتبر را خریداری نمایید، اگر در خارج از ایران هستید که خوش به حالتان ! از هر کجا خواستید سخت افزار خود را خریداری کنید، اما اگر داخل ایران هستید گزینه های زیادی برای رجوع ندارید، شما آزاد هستید از هر شرکتی خریداری کنید ! اما این نکته را هیچگاه فراموش نکنید که کیفیت سخت افزار تا حدودی تضمین کننده کیفیت پروژه شما و مهمتر از آن اعتبار شماست، پس هرگز با انتخاب برند های متفرقه و رده پایین پروژه خود را به خطر نیاتدازید.

همیشه قبل از خرید برند ورد نظر را بررسی کنید، اعتبار آن را از سایت ویپ ایران یا انجمن ویپ ایران برس و جو کنید و هیچگاه به توصیه فروشندگاه سخت افزار اعتماد نکنید.

 
راهکارهای سازمانی
مناطق تحت پوشش +ADSL2
فیلترها
Sort
display